I’M ONLINE CÍMŰ IFJÚSÁGI ELŐADÁSUNKAT EDDIG RENDSZERINT RÁDAY UTCAI SZOBASZÍNHÁZUNKBAN JÁTSZOTTUK ISKOLAI OSZTÁLYOKNAK. JANUÁR 30-ÁN ÚJ HELYSZÍNEN, A TRIP HAJÓN LÁTHATTÁK A NÉZŐK A CYBERBULLING MECHANIZMUSÁT BEMUTATÓ PRODUKCIÓT.
Fotók: Nyári Pál
Mivel 25-30 férőhelyes szobaszínházzá alakítható próbatermünket leszámítva nem áll rendelkezésünkre saját játszóhely, színházunk keresi az együttműködési lehetőségeket olyan színházakkal, amelyek megfelelő feltételeket tudnak biztosítani nívós produkcióinknak. Jelenleg az Egerek és a Prah koprodukciós előadását a Veszprémi Petőfi Színházban játsszuk, a Prahot és A Négyszügletűt pedig a Hatszíntér Teátrumban (Bp. VI. Jókai u. 6.) láthatja a közönség. 2019-től remélhetőleg új befogadó színházak műsorára kerülnek Karaván-produkciók. Az I’m online most a TRIP hajón került bemutatásra január 30-án.
Ifjúsági stúdiószínházi produkciónk témája a gyerekek között zajló iskolai bullying és cyberbullying, vagyis az iskolai és internetes bántalmazás, zaklatás. A történet főszereplője Pálma, aki új középiskolába kerül, és elkezd új barátokat szerezni. Hamarosan ismeretlenek kezdik el zaklatni az interneten. Fogalma sincs, kik vannak a nicknevek mögött. Miközben naponta látja a róla szóló gyalázkodó kommenteket, az iskolában is teljesen perifériára kerül. Az a kérdés már fel sem merül benne: miért ez a féktelen gyűlölet? És a gonoszság nem ismer határokat, ha nem állítja meg semmi és senki…
Az előadás elsődleges célcsoportja az általános iskolás és középiskolás korosztály, de ajánljuk megtekintésre pedagógusoknak, szakembereknek és szülőknek is.
Az a célunk, hogy e színházi élmény által minél több középiskolás gondolkozzék el az iskolai és internetes zaklatásról. Arra törekszünk, hogy a fiatalok kapjanak olyan impulzust, ami alapján a továbbiakban nem lesz természetes számukra az osztálytársak közötti zaklatás, képesek lesznek felismerni, hogy miről van szó, tudnak róla beszélni, tudnak ellene tenni.
Az I’m online-t 13 éves kor felett javasoljuk. Mióta műsoron van produkciónk, szinte önmagát reklámozza. Akik megnézik, jó hírét viszik. Január 30-ai előadásunkért ferencvárosi iskolák osztályai jöttek el a Tripre. Egy ferencvárosi általános iskola tanárnője elhozta ötödikeseit. Látva a 11-12 éveseket, megkérdeztem tőle, tisztában van-e azzal, hogy az előadást 13 év alatt nem javasoljuk? Elmondta, hogy ő korábban már látta az előadást, és felismerte, hogy az osztályában már masszívan jelen van a zaklatás, az mindennapos jelenséggé vált. A felismerést tettek követték. Az osztályfőnök a probléma tudatos kezelésébe kezdett. Többször beszélgetett erről a gyerekekkel, alaposan felkészítve hozta el őket előadásunkra. Természetesen bevonta néhány kollégáját is. Az előadásról pedig szintén beszélgetni fognak a gyerekekkel. Tehát nagyon is tisztában volt vele, mire hozza el az ötödikeseket.
Vagyis az I’m online előadás ébresztette rá a pedagógust, hogy valójában mi történik az osztályában, és az is tudatosult benne, hogy ezzel kell valamit tenni. És ez a lényeg. Sok lehetőség van arra, hogy a bántalmazó légkört fokozatosan felváltsa egy elfogadó, békés közeg. Az osztályfőnöki órai beszélgetések vagy az ilyen témájú filmek, színházi előadások megtekintése abszolút hasznosak lehetnek. A beszélgetésekhez ajánljuk nézőinknek a beszélgetést inspiráló szórólapunkat, és természetesen szakemberek bevonását. Minden néző kapott ilyen szórólapot, háromnegyedük el is vitte magával.
De a lényeg egy egyszerű, de nehezen betartható szabály: Ne bántsd a másik embert!
Az előadásban a Karaván Színház alapítványi színészképző stúdiójának növendékei is gyakorlatszerzési lehetőséghez jutnak.
Kattints a Kék Vonalra.
I’m online
csesztetés egy felvonásban
- Pálma LOVAS EMÍLIA
- Jenci BARANYI CSABA
- Miki KÓS MÁTYÁS
- Zsanett FIGECZKI VANDA
- Elza MERINA CAMACHO ABIGAIL
- Díszlet SOMOGYI ZOLTÁN
- Hang- és videotechnika LÁZÁR GÁBOR
- Fénytechnika KALÓZ ISTVÁN
- RENDEZTE TÓTH GÉZA
- PRODUKCIÓS VEZETŐ NYÁRI OSZKÁR
NyP