Tiszaeszláron tartottunk projektnapot

ÁPRILIS 9-ÉN TISZAESZLÁR ÁLTALÁNOS ISKOLÁJÁBAN TARTOTTUNK MŰVÉSZETI PROJEKTNAPOT. A JELENLÉT A FELZÁRKÓZÓ TELEPÜLÉSEKEN PROGRAM KERETÉBEN TARTOTT RENDEZVÉNYÜNKÖN TÁRSULATUNK KOMPLEX ÉS SZÍNES MŰVÉSZETI PROGRAMMAL AJÁNDÉKOZTA MEG AZ ÁLTALÁNOS ISKOLÁS TANULÓKAT.

Fotók: Nyári Pál

2025. április 9-én délelőtt a Tiszaeszlári Általános Iskolában tartottunk művészeti projektnapot. A Felzárkózó Települések Programban részt vevő község Észak-Kelet Magyarországon található, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A mintegy 2500 lelket számláló község neve az úz népnévből származik. TISZAESZLÁR az 1882-es, hírhedt „tiszaeszlári per” miatt lett ismert széles körben.

Tiszaeszlárra a helyi Református Szeretetszolgálat jelenlét pontjával egyeztetve esett a választás. Az iskola részéről is megvolt a fogadókészség. Célunk az volt, hogy a gyerekek egy olyan délelőttön vehessenek részt, amelyen művészetekkel találkozhatnak, művészetekkel ismerkedhetnek és foglalkozhatnak élményszerűen. Arra is lehetőséget akartunk biztosítani, hogy kipróbálhassák magukat, és megmutathassák, milyen ügyesek, kreatívak. Fontos volt számunkra, hogy a cigány és nem cigány gyerekek a cigány identitással és kultúrával kapcsolatban pozitív impulzusokat kapjanak közösségi élménybe ágyazottan.

160 fő vett részt a rendezvényen az iskolából. Az iskolaigazgató Deák Ferenc fogadott minket kollégáival. Rajtuk kívül a Református Szeretetszolgálattól Szilvási-Tóth Krisztina, Pacsuta Nikolett és Galuska Edit is végigkísérte rendezvényünk sikeres megvalósulását. Miközben előkészítettük és berendeztük a rendezvényhelyszíneket, egyeztettünk néhány operatív kérdést.

Amikor minden résztvevő elfoglalta helyét a tornateremben, a Karaván Família cigány folklór zenekar azonnal felpörgette a hangulatot. Az együttes cigány dalokat adott elő, majd megtanított egy dalt a gyerekeknek. Utána cigány tánc tanítás következett. A gyerekek érdeklődéssel és szívesen vettek részt a közös dal- és tánctanításban.

Fotó: Nyári Pál

Ez után Bohócműsor előadással folytattuk. A gyerekek nagy vállalkozó kedvvel és sokat nevetve vettek részt Rudi bohóc előadásán.

E közben a felsőbb évfolyamoknak drámajáték foglalkozást és zenés cigány népismeret foglalkozást tartottunk.

A következő órában dal- és táncműhely foglalkozáson énekes-táncos koreográfiát tanulhattak meg a gyerekek, valamint négy kiscsoportos foglalkozás keretében 2 kézműves foglalkozáson, lufigyár foglalkozáson és greenboxműhely foglalkozáson vettek részt.

Majd párhuzamosan két előadásra és egy foglalkozásra került sor. A kisebb tanulók a Banyamesék című interaktív bábos-zenés mesejátékot, a nagyobbak az Igazság kútja című interaktív színházi előadást tekintették meg. A filmstúdióvá átalakított osztályteremben a nyolcadikosok a greenboxműhely foglalkozáson vehettek részt.

Közös énekléssel és táncolással fejeztük be a projektnapot a Karaván Família prezentálásában. A gyerekek előadták a tornateremben majd az iskolaudvaron is a dal- és táncműhelyben tanult koreográfiát.

Nagyon jól sikerült a tiszaeszlári projektnap az általános iskolában. Köszönjük a fogadó intézmény és a Reformtátus Szeretetszolgálat helyi jelent pontja munkatársainak együttműködését.

Galériánkban a nagyobb méretért kattints a képre.

NyP