Művészeti napot tartottunk Szentpéterúron

A MAGYAR MÁLTAI SZERETETSZOLGÁLATTAL EGYÜTTMŰKÖDVE 2025-BEN IS HAZÁNK SZÁMOS FELZÁRKÓZÓ TELEPÜLÉSÉRE TUDUNK ELLÁTOGATNI, HOGY ISKOLÁKBAN MŰVÉSZETI NAPOT TARTSUNK. EZEKEN A NAPOKON A GYEREKEK AZ ELŐADÓ-MŰVÉSZETEK ÁLTAL JUTNAK ÉLMÉNYEKHEZ. MÁRCIUS 27-ÉN SZENTPÉTERÚR TELEPÜLÉS ISKOLÁJÁBA VITTÜNK KOMPLEX MŰVÉSZETI PROJEKTNAPOT.

Fotó: Szántó András

SZENTPÉTERÚR közel 1000 lakosú FELZÁRKÓZÓ TELEPÜLÉS, ahol magas a cigány lakosság aránya. 2025. március 27-én a Szentpéterúri Általános Iskolában tartottunk komplex művészeti projektnapot. Emiatt szokás szerint olyan programot akartunk vinni, ami nyomokban cigány kulturális elemeket tartalmaz. A fogadó intézmény részéről Kovácsné Horváth Ágnes igazgatóhelyettes asszonnyal tartottuk a kapcsolatot, egyeztettük a rendezvény szervezését. Nagy segítség volt az intézmény részéről, hogy a program ismeretében felkészülten, és a foglalkozások terembeosztásával vártak minket.

Szívesen mentünk Szentpéterúrra, remélve, hogy színházi előadásokra és autentikus cigány zenére épülő művészeti programunk elnyeri az általános iskolás gyerekek tetszését. A 8 évfolyamos iskola kis létszámú osztályaiban több speciális nevelési igényű gyermeket integráltan oktatnak, nevelnek. A rendezvényen részt vett Kocsis István igazgató úr, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szentpéterúri jelenlét pontja részéről Ékes Katalin és Szakál Viktória is. Az iskola tízóraival, a jelenlét pont ebéddel vendégelt meg minket ezen a napon, amit művészeink köszönettel fogadtak.

Fotó: Szántó András

Rendezvényünk felölelte a teljes délelőttöt. A gyerekek sokféle előadó-művészeti ággal találkoztak. Zenével, tánccal, színházzal és más érdekes foglalkozással leptük meg őket. Fellépett a KANIZSA CSILLAGAI beás cigány népzenei együttes. Ők a délelőtt folyamán több alkalommal cigány dalokat adtak elő a gyerekek nagy örömére. Dalokat és cigány táncot tanítottak. Az önként jelentkezőknek lehetőséget adott a zenekar arra, hogy beszálljanak a ritmusszekcióba. A közös táncolás és zenélés nagyon tetszett a gyerekeknek. A zenekar által a gyerekek és a tanárok ismerkedhettek a szép cigány dalokkal, megmutathatták tehetségüket, miközben a cigány gyerekek etnikai identitásukban pozitív megerősítést kaptak.

Fotó: Nyári Pál

Lang Rudolf előadóművész Bohócműsor előadása is nagy sikert aratott. A bohócműsor önként jelentkezőkben bővelkedett. Később RUDI BOHÓC a kisebb gyerekeknek mindenféle lufit hajtogatott. Majd Az igazság kútja című interaktív színházi előadását is megtekintették a gyerekek, akik a mesélő instrukciói alapján szerepelhettek az előadásban, megmutathatták színészi tehetségüket.

Fotó: Nyári Pál

Míg a kisebb gyerekek a Banyamesék című, bábos színházi előadást tekintették meg a tornateremben, a nagyobbak a greenboxműhely foglalkozáson érdekes filmtrükkökkel kísérleteztek. A korosztály figyelembe vételével tartottunk dal- és táncműhelyt, bábkészítő foglalkozást, drámajáték foglalkozást is.

Az iskolával való együttműködés példa értékű volt. Ennek is köszönhető, hogy komplex rendezvényünk zökkenők nélkül megvalósult. A művészeti programon a gyerekek érdeklődően, együttműködően és aktívan vettek részt. Reméljük, más művészeti csoportok is ellátogatnak Szentpéterúrra, hogy minél több kulturális élményben részesülhessenek a gyerekek ebben a kis faluban is.

NyP

Rudi, a bohóc előadása – Fotó: Nyári Pál
Fotó: Nyári Pál
Fotó: Szántó András
Fotó: Szántó András
Fotó: Jobbik Laura
Fotó: Nyári Pál
Fotó: Szántó András