A 2024-ES ÉV A SIKERES ÉVEK KÖZÉ TARTOZOTT A KARAVÁN SZÍNHÁZ ÉS MŰVÉSZETI ALAPÍTVÁNY TÖRTÉNETÉBEN. ÖT ÚJ SZÍNHÁZI PRODUKCIÓT HOZTUNK LÉTRE, TARTOTTUNK EGY MŰVÉSZETI FESZTIVÁLT, ELŐADÁSOKKAL ÉS MÁS MŰVÉSZETI PROGRAMOKKAL ORSZÁGSZERTE SOK TELEPÜLÉSRE ELJUTOTTUNK, HOGY A KULTÚRÁHOZ VALÓ EGYENLŐ HOZZÁFÉRÉS LEHETŐSÉGEIT JAVÍTSUK AZ OTT LAKÓK SZÁMÁRA. – EZ A JANUÁRTÓL ÁPRILIS VÉGÉIG VÉGZETT TEVÉKENYSÉGÜNKET BEMUTATÓ RÉSZ.
2024-ben is lehetőségünk volt arra, hogy szakmai tevékenységet végezzünk. Nemcsak Budapesten, hanem országszerte megjelentünk előadó-művészeti tevékenységünkkel színházi előadások, koncertek, kulturális programok formájában. Fő támogatóink a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Belügyminisztérium és annak Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatósága, valamint a Nemzeti Kulturális Alap voltak.
Az év elején elkezdtük egy növendék felkészítését a Kaposvári Egyetem színész szakjának felvételijére. A felvételire meghatározott számú verset, monológot és dalt kellett vinni. A felkészítés egészen áprilisig eltartott. Sajnos növendékünk nem jutott be a színész szakra.
A színészképző stúdió keretében rendszeresen dolgoztunk a főként tanítványaink által játszott I’m online című produkcióval, amelynek a színvonalára nagy gondot fordítottunk. A próbákat a Karaván Szobaszínházban tartottuk.
A Karaván Família cigány népzenei együttes februárban és márciusban hetente foglalkozásokat tartott növendékeinknek. Ezeken a foglalkozásokon sok cigány dalt megtanulhattak cigány nyelven. Nagy István a dalok eredetéhez, funkciójához, jelentéséhez sok érdekes magyarázatot fűzött a cigány néprajz köréből.
Februárban a Sárkeresztúri Általános Iskolában tartottunk cigány zenés műsort, majd Kálozon PRAH előadást a Déryné Program keretében (mindkettő Fejér vármegye).
Márciusban elkezdődött a Holnemvoltfa című új produkció próbaidőszaka Dobos Judit rendezésében. A mesejáték próbái május közepéig tartottak a Karaván Színházban.
Szintén márciusban elkezdődött s novemberig eltartott az ESTHAJNAL próbaidőszaka. A Nemzeti Színházzal és a Nemzeti Táncegyüttessel közös zenés-táncos színházi koprodukcióba növendékek is bekerültek. Nemcsak a Nemzeti Színházban folytak a próbák. A Karaván Színházban rendszeresen énekes próbákat tartottunk.
Szintén márciusban kezdtük el a ZeneMenő című zenetörténeti előadás próbaidőszakát. Ugyan a produkcióból korábban több sikeres premier előtti előadásunk is volt már, egy elmélyült műhelymunkára volt szükség ahhoz, hogy májusra kialakuljon a színházi produkció végleges változata.
A költészet napján a Romano Kherben tartott cigány versmondóversenyen vettünk részt zsűri minőségben. Április végén pedig a Déryné Programban Nagyoroszi és Dorogháza (mindkettő Nógrád) lakosainak vittük el a Prah című komédiánkat.
NyP