Itt a tavalyi évben a tehetséggondozás és a színház területén elért eredményeinkről olvashatnak egy általánosabb értékelést, míg részletesebb anyagokat más írásainkban találnak.
A Karaván Művészeti Alapítvány 2000 óta működik Ferencvárosban. A szűkebb környezetünkkel való együttműködésünk 2009 óta közszolgáltatási szerződésben rögzített keretek között történik. Programjaink, színházi előadásaink és fiatalok számára nyújtott rendszeres foglalkozásaink a IX. kerület lakosságának helyben elérhető kulturális lehetőségeit gazdagítják. Tevékenységünk országos hatókörű. 2015-ben Békéscsabától Tatabányáig több helyen megfordultunk előadásainkkal, tehetséggondozó és tehetségkutató programunkkal.
2015-ben tevékenységünk fő kedvezményezettje az 5-18 éves korosztály volt. Törekedtünk arra, hogy a gyerekeket és fiatalokat bevonjuk a színházba, igényes programokat nyújtva nekik megszerettessük velük a színházat, a színjátszást, ugyanis kulturális értékeink legfőbb megőrzője és továbbvivője az ifjúság. Nézőként nagy számban be tudtuk vonni, sikerült pozitív élményekhez juttatni őket. A pozitív impulzusok hatására reményeink szerint a színházhoz pozitív élmények társulnak, a gyerekek máskor is örülnek, ha eljuthatnak előadásra, és később színházba járó felnőttekké válhatnak. A Karavánban adott a lehetőség arra is, hogy a tehetséges gyerekek ne csak nézőként ismerjék és kedveljék meg a színházi formanyelvet, hanem célzott szakmai fejlesztésben részesüljenek, és aktív részesei legyenek alkotófolyamatoknak. Mindig fókuszálunk szűkebb környezetünk, Ferencváros ifjúságára, ezért is öröm számunkra, hogy sok előadásunk volt a kerületben. Legfőbb szakmai céljainkat elértük.
Az alábbi főbb szakmai eredményeket értük el 2015-ben:
- Egerek című előadásunk olyan nívós színházak műsorán szerepelt, mint a Nemzeti Színház, a Békéscsabai Jókai Színház, a tatabányai Jászai Mari Színház, a Pécsi Nemzeti Színház.
- Két bemutatónk volt 2015-ben: Prah; A Négyszögletű Kerek Erdő.
- Banyamesék és A show folytatódik című előadásainkat iskolákban és kulturális rendezvényeken adtuk elő gyermekközönség előtt.
- Folyamatosan működött tandíjmentes színészképző stúdiónk Budapesten és Kaposváron.
- Több száz résztvevő számára tehetségkutató foglalkozásokat, meghallgatásokat, versenyt tartottunk Tatán, Budapesten, Kaposváron és Pécsen.
- Több száz gyermek és fiatal (közöttük sok hátrányos helyzetű gyermek és fiatal) számára biztosítottuk azt, hogy ingyen megnézhessék valamelyik előadásunkat.
- Szakmai programunk megvalósításában sok partnerszervezettel és intézménnyel dolgoztunk együtt az év során.
Főbb eredményeink számokban:
- Résztvevőként bevont gyerekek és fiatalok száma összesen: körülbelül 14000.
- Bemutatók: 2.
- Repertoáron lévő előadás: 5.
- Előadásszám: 70.
- Ebből gyermek- és ifjúsági korosztálynak szóló előadás: 69.
- Ferencvárosban játszott előadás: 24, ebből a nézők számára ingyenes előadás: 8.
- Össz. nézőszám 2015-ben: 18502 fő.
- Átlag nézőszám: 264 fő/előadás.
- Térítésmentesen láthatta valamelyik előadást: 3021 néző.
- Térítésmentesen láthatta valamelyik ferencvárosi előadást: 1146 néző.
- Tehetségkutató foglalkozások, rendezvények és meghallgatások száma: 19.
- A tehetségkutatásban részt vett gyerekek száma: 358.
- Színészképző stúdió szakmai foglalkozások Budapesten: 198 óra.
- Színészképző stúdió szakmai foglalkozások Kaposváron: 42 óra.
- Növendékek száma Budapesten: 41.
- Növendékek közül nem egyenlő esélyű gyermek: 22
- Növendékek száma Kaposváron: 15.
- Partnerszervezetek száma: 44.
Ebből:
SZÍNHÁZ | 8 |
OKTATÁSI-NEVELÉSI INTÉZMÉNY | 17 |
KULTURÁLIS ÉS EGYÉB INTÉZMÉNY | 9 |
SZERVEZET | 7 |
ÖNKORMÁNYZAT | 3 |
ÖSSZESEN | 44 |
2015-ben is gazdag szakmai programot sikerült megvalósítanunk, melynek fókuszában az ifjúság színházi nevelése állt. Programjainkon, rendezvényeinken sok ezer fiatal részesült olyan pozitív impulzusokban, amelyeket a színház és a színházi nevelés eszközrendszerével közvetítettünk a résztvevők felé. Komoly eredménynek tartjuk, hogy a kulturális javakhoz való egyenlő hozzáférés célkitűzése jegyében partnerintézményekkel és szervezetekkel együttműködve sok száz nem egyenlő esélyekkel rendelkező gyermek vehetett részt előadásainkon, foglalkozásainkon, programjainkon. Mindent elkövettünk, hogy emlékezetes, jó élményekben részesüljenek a gyerekek.
A színvonalat magas szinten tartva kiemelkedően sok előadást játszottunk 2015-ben, s ezek szinte mind a gyerekeket és fiatalokat szólították meg. A színház iránt komolyabban érdeklődést mutató gyerekek számára tandíjmentes szakmai foglalkozásokat biztosítottunk, miközben 2015 a színészképző stúdió fejlesztésének, és a tervezésnek is éve volt. Ennek eredménye 2016-tól fog igazán megmutatkozni, amikor további tehetségkutatások vannak, új tantárgyak léptek be, és Pécsen is elindult a tandíjmentes színészképző stúdió.
NyP